Pipás Pista nevével ellentétben nő volt, aki férje halála után férfiruhába bújva járta a szegedi tanyavilágot, és bérgyilkosságokat vállalt. Életéről és tetteiről számos legenda maradt fenn.
Pipás Pista Fődi Viktória néven született feltehetőleg 1886-ban, Átokházán, szegény családban. Egész életét a szegedi tanyavilágban töltötte, írni-olvasni sosem tanult meg. Apja alkoholista volt, és rendszeresen verte. Tartozásai miatt lányát tizenhárom évesen eladta cselédnek, illetve pásztornak. Viktória ekkoriban szokott rá a pipázásra, beceneve is ebből ered. Gazdája, Sulák Móric rendszeresen megerőszakolta, majd a botrányt elkerülendő az anyává lett tizenhét lányt hozzáadta egy idős özvegyemberhez, Rieger Pálhoz, akitől további öt gyermeke született, de négy kiskorában meghalt. Rieger haláláig szintén többször bántalmazta a nőt. Viktória feltehetőleg ekkor gyűlölte meg egy életre a férfiakat, és többé nem is került intim kapcsolatba senkivel.
Férfiruhában
Férje halála után Viktória a tanyán élt egyedül. Testi erejéről legendák zengtek; állítólag egy kézzel földhöz vágta a férfiakat, akik féltek is tőle, ezért a helyi csárdában külön asztalt kapott. Gyakran alkalmazták napszámosként, hiszen sokkal többet bírt, mint az átlagemberek. Állítólag azért is kezdett el férfiruhában járni, mert férfiként szívesebben bíztak rá munkát. Leszorította a mellét, a haját kalap alá gyűrte, majd le is vágta, és a többi férfival együtt ivott a kocsmában.
Ha borzongásra vágysz, keresd te is a legnépszerűbb horror pólókat. A mountainpolo.hu oldalán!
Az első gyilkosság
Az első bérgyilkosságra egy gazdasszonytól kapott megbízást. Egy bizonyos Pampuskáné arra kérte, hogy ölje meg a sógorát, Dobák Antalt, aki csak útban van a feleségének, ugyanis nem tud neki gyermeket nemzeni, beteges, és egyébként is egy másik férfi tetszik már neki, nem a férje. Az első gyilkosságot számos másik követte: Pista elsősorban erőszakos és alkoholista férjekre specializálódott, a felelségeknek ő maga ajánlotta fel szolgálatait. A férfiakat felakasztotta, a bűntettet öngyilkosságnak álcázva. A fizetsége általában valamilyen élelmiszer vagy haszonállat, bor, birka, búza vagy sonka volt. Ügyfelei közül több asszonnyal viszonyt kezdett és össze is költözött, ám ezek a kapcsolatok Pista rossz természete miatt hamar véget értek.
Elfogása
A gyilkosságokat övező szóbeszéd nyomán 1932-ben indult nyomozás Pipás Pista ellen. A kihallgatások során a bérgyilkost megbízó asszonyok megtörtek, és mindent bevallottak. Pipást letartóztatták, és hogy a nők közé zárhassák, szoknyát erőltettek rá, amit nagyon nehezen tűrt. 1933-ban halálra ítélték, ám Horthy Miklós kormányzó kegyelemben részesítette. A Pesti Gyüjtőben halt meg 1940-ben, feltehetőleg vesebetegségben.
Ha borzongásra vágysz, keresd te is a legnépszerűbb horror pólókat. A mountainpolo.hu oldalán!
Hozzászólások: